Prize winners from 1988 – 2016

2016 Junior:
1st prize  Laureen Laar, Ida Dance School, Estonia
2nd prize Edvinas Jakonis, Čiurlionis School of Arts, Lithuania
3rd prize Agnes Rosendahl, Royal Swedish Ballet School, Sweden

2016 Senior:
1st prize Mani Samawi, Oslo National Academy of the Arts, Norway
2nd prize Taiga Ueno, Royal Swedish Ballet School, Sweden
3rd prize Itzar Ducajú Mayans, Royal Swedish Ballet School, Sweden

2016 Grasse award:Itziar Ducaju Mayans, Laureen Laar, Edvinas Jakonis
2016 Nils-Åke Häggbom award: Mani Samawi
2016 The prize from the audience: Taiga Ueno

2015 Juniorer:
1 pris Kira Hilli, Finland
2 pris Marjana Fazullina, Estland
3 pris Laureen Laar, Estland

2015 Seniorer:
1 pris Syvert Lorenz Garcia, Norge
2 pris Di Wu, Sverige(Kina)
3 pris David Ekman, Sverige

Till tävlingarna i Grasse: Kisa Nakashima, Sverige(Japan), Kira Hilli, Finland, Di Wu, Sverige(Kina), Syvert Lorenz Garcia, Norge
Nils-Åke Häggboms pris: Syvert Lorenz Garcia, Norge
Publikens pris: Erika Vilander, Finland

I år har ett specialpris till minnet av Sirkka-Liisa Forslund delats ut av Paola Banone, konstnärliga ledare på Dreamtime Festival. Pristagare: Kira Hilli, Finland.

2014 Juniorer:
1 pris Sara Antikainen, Finland
2 pris Kira Hilli, Finland
3 pris Charlotte Amalie Kragh, Norge

2014 Seniorer:
1 pris Frei Ruhl, Sverige
2 pris Syvert Lorenz Garcia, Norge
3 pris Evgeniya Gonzalez, Sverige

Till tävlingarna i Grasse:
Kira Hilli, Syvert Lorenz Garcia, Evgeniya Gonzalez
Publikens pris: Helga Kristín Ingólfsdóttir, Island

2013 Juniorer:
1 pris Frei Ruhl, Sverige
2 pris Celestin Boutin, Sverige
3 pris Filip van Hansen, Norge

2013 Seniorer:
1 pris Ida Anneli Kallanvaara, Norge
2 pris Vivian Koohnavard, Sverige
3 pris Jana Schulz, Sverige

Till tävlingarna i Grasse:
Johanne Wien Pedersen, Celestin Boutin, Ida Anneli Kallanvaara, Marita Weinrank och Frei Ruhl.
Publikens pris: Julia Holmén, Finland
Nils-Åke Häggboms pris: Frei Ruhl, Sverige

2012 Juniorer:
1 pris Jazmine André-Shufelt, Sverige
2 pris Kalle Andersson-Wigle, Sverige
3 pris Ella Persson, Sverige

2012 Seniorer:
1 pris No prize winner
2 pris Klara Mårtensson, Norge
3 pris Yukiko Yanagi, Norge

Till tävlingarna i Grasse:
Klara Mårtensson, Kalle Andersson-Wigle, Lukas Björneboe och Nami Kitagawa Aam, Norge

2011 Juniorer:
1 pris Ida Viikinkoski Finland
2 pris Frei Ruhl Sverige
3 pris Martine Camilla Braenna Norge

2011 Seniorer:
1 pris Suvi Honkanen Finland
2 pris Ingen pristagare
3 pris Delad tredje plats: Viktorija Naumova Litauen och Hans-Marthin Granlund Norge

Till tävlingarna i Grasse:
Suvi Honkanen, Ida Viikinkoski, Martine Camilla Braenna, Frei Ruhl
Publikens favorit:
Ada Marthine Marthinsen Norge

2010 Juniorer:
1 pris Nikisha Fogo     Sverige
2 pris Annija Kopstale Lettland
3 pris Ellen Baehrenz  Island

2010 Seniorer:
1 pris Emmi Pennanen Finland
2 pris Nicklas Blomqvist Sverige
3 pris Paula Segarra     Sverige
Nils-Åke Häggbomspris  Ignas Armalis Litauen

Till tävlingarna i Grasse:
Nikisha Fogo, Annija Kopstale, Emmi Pennanen

2009 Juniorer:
1 pris Alise Prudane Lettland
2 pris Lilli Dahlberg Finland
3 pris Tuukka Piitulainen Finland
Hedersdiplom Tuomas Haukka Finland
Lilli Dahlberg vann “Nils-Åke Häggboms pris”, en resa och anmälan till en Internationell Balettävling i Grasse, Frankrike

2009 Seniorer:
1 pris Per Andreas Hovdal Norge
2 pris Karoliina Niemi Finland
3 pris Catinka Åman Träger Sverige

Stora Daldansens priser och resa till Grasse tävlingarna vanns av:
Nicklas Blomqvist Sverige, Ieva Racene Lettland och Alise Prudane Lettland

2008 Juniorer
1 pris Grete Sofie Nybakken, Norge
2 pris Voicech Zuromskas, Litauen
3 pris Jolanta Lubeja, Lettland

 2008 Seniorer:
Candela Ebbesen, Norge
Margarita Simonova, Litauen

Nils-Åke Häggboms pris: Voicech Zuromskas, Litauen
Publikens favorit: Grete Sofie Nybakken, Norge

2007 Juniorer:
1 pris Maria Baranova Finland
Delat 2 pris Janos Frydenlund Norge, John Svensson Sverige
3 pris Nikolas Koskivirta Finland

2007 Seniorer:
Elina Miettinen Finland
Nadezda Antipenko Estland
Sam Vaherlehto Finland

Nils-Åke Häggbom pris: Maria Baranova
Publikens favorit: Maria Baranova

2006 Tävlingsklass 15-18 år
1 Kristina Gudziunaite, Litauen
2 Danielle Rosengren, Sverige
3 Janos Frydenlund, Norge

2006 Tävlingsklass 19-21 år
Maja Störseth, Norge
Publikens pris: Kristina Gudziunaite

Nils-Åke Häggboms pris: Janos Frydenlund, Kristina Gudziunaite

2005 Tävlingsklass 15 – 18 år:
1 Frans Valkama Finland
2 Ruta Pipinyté Litauen
3 Tiina Ojanen Finland
4 Hedersdiplom Hampus Gauffin Sverige

2005 Tävlingsklass 19-21 år:
Celine Kraal Norge

Nils-Åke Häggboms pris: Frans Valkama Finland
Publikens favorit: Tiina Ojanen Finland

2004 Tävlingsklass 15-18 år:
1 Hanna Jonsson Sverige
2 Elena Ilyina Finland
3 Malin Anna Wannberg Sverige

2004 Tävlingsklass 19-21 år:
1 Matti Silfer Sverige (även publikens pris)
2 Laura Poikolainen Finland

2003 Tävlingsklass 15-18 år:
1 Viktor Seiko och Linda Silina, Lettland
2 Sabine Guravska, Lettland
3 Artjom Maksakov, Estland

2003 Tävlingsklass 19-21 år:
1 Caroline Roca, Norge
2 Petri Sulevi Sihvola, Finland

2002
1 Tiina Myllymäki Finland
2 Jurgita Dronina Litauen
3 Olesia Pavliukevic Litauen

2001
1 Paula Saraste, Finland
2 Dora Deak, Sverige
3 Jessi Kuisma, Finland

2000
Kristina Oom Sverige
Katri Siipola Finland
Linda Haakana Finland

1999
Aarne Ruutu, Finland
Katri Siipola, Finland
Mikkel Haugerud, Norge

1998
Tanja Tolppola, Finland
Jeanette Diaz – Barboza, Sverige
Alexander Nikolaev, Sverige

1997
Oscar Salomonsson, Sverige
Anu Viheriäranta, Finland
Nathalie Nordqvist, Sverige

1996
Tim Matiakis, Sverige
Oscar Salomonsson, Sverige
Katarina Kucharska, Sverige

1995
Andy Rietschel, Sverige
Cecilia Japp, Sverige
Anna Grönroos, Sverige

1994
Nadja Sellrup
Daniel Schöning
Andy Rietschel

1993
Nickolaus Fotiadis
Jacquine le Huche
Nadja Sellrup

1992
Rennie Mirro
Ludde Hagberg
Nelli Korpela – Nickolaus Fotiadis

1991
Olof Westring
Therese Orlando
Eva Fodor – Jonas Lundquist

1990
Kim Saveus
Katja Björner
Åsa Lundvik Gustafsson – Rennie Mirro

1989
Jan-Erik Wikström
Joakim Svalberg
Cecilia Canemyr

1988
Judith Simon
Jan-Erik Wikström
Anna Backman – Vladimir Damjanov

 

Comments are closed.